Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Cele Zrównoważonego Rozwoju

UNIWERSYTET WARSZAWSKI WOBEC WYZWAŃ WSPÓŁCZESNEGO ŚWIATA. POLSKO-JAPOŃSKIE PARTNERSTWO DLA BEZPIECZEŃSTWA I ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU

 

 

JAPOŃSKA DROGA DO ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU. REFLEKSJE NA PÓŁMETKU REALIZACJI AGENDY 2030

17th Days of Japan 23-25.10.2023 (program)

Rok 2023 wyznacza półmetek realizacji wspólnego projektu krajów członkowskich ONZ: „Przekształcamy nasz świat. Agenda na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030”. Jak przedstawiają się rezultaty dotychczasowych działań Japonii w sferze społecznej, gospodarczej i ochrony środowiska naturalnego w wymiarze lokalnym, regionalnym i globalnym? Jakie są priorytety i jakie dziedziny stanowią dla Japończyków szczególne wyzwanie? Jakie inicjatywy podejmowane są m.in. przez sektor nauki i edukacji? Jakie są perspektywy urzeczywistnienia idei Społeczeństwa 5.0?

Znaczącym przedsięwzięciem, służącym propagowaniu nowych koncepcji poprawy stanu globalnego środowiska oraz pobudzaniu inicjatyw na rzecz tworzenia społeczeństwa przyszłości jest wystawa EXPO 2025, która ponownie odbędzie się w Osace. Japonia po raz pierwszy (i jako pierwszy kraj azjatycki) pełniła rolę gospodarza Wystawy Światowej w 1970 roku, a więc w kulminacyjnym momencie powojennego rozwoju gospodarki. Jakie refleksje i nadzieje towarzyszą obecnym przygotowaniom do tego wydarzenia?

Problematyka implementacji „Agendy ONZ na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030” na gruncie japońskim była głównym tematem międzynarodowej konferencji naukowej pt. Japan’s way toward sustainable development / 持続可能な開発 ~日本が切り抜く道~ / Japońska droga do zrównoważonego rozwoju, zorganizowanej w dniach 24-25.10.2023 w ramach XVII Dni Japonii na Uniwersytecie Warszawskim. W konferencji tej wzięło udział 14 prelegentów z takich uczelni, jak Hōsei, Daitō Bunka, Tsukuba, Tōyō Eiwa, Kyoto College of Graduate Studies for Informatics, Yamato, Leiden. Bardzo aktywnie uczestniczyli w niej także studenci Katedry Japonistyki UW (16 referatów). Wydarzenie to było również okazją do przyjrzenia się przygotowaniom do EXPO 2025 w Osace – jako przedsięwzięcia służącego propagowaniu nowych koncepcji poprawy stanu globalnego środowiska oraz pobudzaniu inicjatyw na rzecz tworzenia społeczeństwa przyszłości.